top of page

TÝDEN PODLE VÁVRY: LIFEHACK PRO PŘÍŠTÍ DEKÁDU

Sdělovací prostředky na celém světe chrlí zprávy o poklesu kdečeho. Zaměstnanost, výroba, turismus, HDP… Všechno klesá. Tedy kromě cen akcií amerických technologických firem, ale o tom až někdy jindy. Další veličinou, která trvale stoupá a která s těmi cenami akcií bezprostředně souvisí, je zadlužení. Zadlužují se především vlády. Dělají to proto, aby v období snížené ekonomické aktivity udržely státní výdaje, na které jsou jejich voliči zvyklí a také proto, aby vytvořily poptávku po výrobcích a službách reálné ekonomiky, která se díky tomu nedostane do ještě hlubších problémů. Dělá to i #Vládakopýtek a mnohokrát jsem říkal, že toto zadlužování ani jeho velikost jí nemám za zlé. Já jí vlastně nemám za zlé nic. Jsem racionální člověk, investor a ekonom a umím ve svůj prospěch obrátit téměř cokoliv. Vidím, kam svět směřuje a umím se zařídit. Je mi ale jasné, že takhle vybavený není každý. Dám vám tedy dnes pět konkrétních předpovědí pro nadcházející dekádu. Pět věcí, které se určitě stanou a pět tipů, jak na ně reagovat.


Zažíváme historickou epochu. Kovidí krize je totiž poslední krizí, kdy můžeme celkem libovolně tisknout nové peníze. Stav našeho zadlužení, i po očekávaném schodku v roce 20 a 21, bude pořád financovatelný. To znamená, že si máme kde půjčit a dokonce velmi levně. To se ale příště nebude opakovat, pakliže nepřistoupíme k Euru. Pokud nás následující krize, někdy cca za deset let, zastihne významně zadlužené a mimo Euro, bude další financování našeho dluhu mimořádně drahé a možná nerealizovatelné. To znamená, že musíme okamžitě, ve vlastním sobeckém zájmu, začít na přijetí Eura pracovat. Politikové u nás naslouchají hlasu ulice. Uděláte pro sebe nejvíce tím, že o přijetí Eura budete sami stát.

Vládní výdaje prohloubí nerovnost. To je další evidentní fakt. Nebudu vás trápit informacemi o tom, jak se nerovnost ve společnosti měří. Stačí, když si budete pamatovat, že nerovnost je u nás nízká. Jenže už poslední dekáda „kvantitativního uvolňování“ česky „tisku nekrytých peněz za nulové sazby“ nerovnost zvětšila. Bohatí i u nás mají teď auta větší a chudí mají naopak více exekucí. Tohle se strašně prohloubí a vytvoří u nás doposud nevídané společenské problémy. Společnost se bude více kastovat a koncentrovat. Budou vznikat sousedství, kde se budou lidé soustřeďovat podle sociálního statusu. To, co jsme zažili před dvaceti lety, při invazích do středočeských vesnic, když se tam začali stěhovat bohatší vrstvy z okolí a narážely na starousedlíky, bude slabým odvarem toho, co nás čeká. Pozor na koupi pozemků a domů v oblastech, které budou zůstávat pozadu.

Vymizí technická kompetence na úrovni vesnických strejců všeumělů. Už jejich dnešní synové vám tu starou motorku, sekačku, čerpadlo neumí opravit. To je nezvratný trend, který bohužel bohatnoucí společnosti provází všude na světě. Když se podíváte na americké motorové čluny, tak mají většinou závěsný motor. To je ta bambule za lodí. Když se s tím něco stane, odtáhnete to na přívěsu do „servisu“, kde to „opraví“ tak, že vám to vymění kus za kus, ale skutečnou opravu udělají až na druhé straně Ameriky centrálně. Ten odborník na Floridě to už sám neumí. Opravit motor, zabudovaný v lodi, by už sám nezvládl. Tohle čeká i nás. Berte tedy prosím v úvahu, že je lepší koupit za stejné peníze sice slabší, ale modernější vybavení se zárukou, než luxusní starší model čehokoliv. Připravte se na dobu, kdy věci nepůjdou opravit.

Zcela jistě nás v brzké budoucnosti čeká spoluúčast ve zdravotnictví. Náš štědrý systém jinak nepůjde regulovat ani financovat. Životní styl každého z nás se brzo začne dotýkat našich peněženek. Chápu, že nemůže každý jíst jenom eko, bio, rácio, ale nechápu, že ještě dnes může někdo holdovat kouření a nezřízenému pití alkoholu. Čím dříve se těchto zlozvyků zbavíte, tím více peněz vám v peněžence zůstane. Co na tom kdo nechápe? Tohle je oblast, ve které náš stát pomoci může, ale dlouhodobě selhává. Za vlád ODS díky lobbyingu firem, za #VládyKopýtek díky obecnému nezájmu o cokoliv. Ano, bylo by krásné, kdyby nás stát daňovým systémem ke zdravému životnímu stylu motivoval, ale pokud to nedělá on, dělejme to prosím sami. Začněte žít zdravě a přestaňte alespoň kouřit.

Takže pokud budeme tlačit na politiky, abychom i my konečně přijali Euro. Nekoupíme si ten „výhodný“ pozemek ve Pcherech. Nevyhodíme kupu peněz za staré, neopravitelné krámy a zlepšíme svůj zdravotní stav, čekají nás všechny minimálně další jedna až dvě krize. Přiletí další černé labutě. Je to normální a stane se to. Moje generace boomerů, která byla zatím globálně nejúspěšnějším pokolením, začíná předávat veslo a je jisté, že my další krize řešit nebudeme. Ještě jistější je, že je nebudeme platit. Stanou se z nás důchodci a platit nebudeme mít z čeho.

Ekonomika se ale kvůli tomu nezastaví. Svět naše odcházení nezajímá. Co svět naopak zajímá, je generace Z. Lidé narození v tomto století. Oni budou těmi, na koho se budeme spoléhat při odvracení příštích Armageddonů. Je tedy i v našem zájmu, aby byli co nejlépe připraveni. Oni budou našimi lékaři, inženýry, vědci. Pojďme se tedy společně dohodnout, že po létech planých slibů začneme mladé lidi v téhle zemi skutečně podporovat.

Má to smysl udělat už kvůli sobě.


(původně zveřejněno 14. 8. 2020 na webu Neovlivni.cz)

Opmerkingen


bottom of page