top of page

SRDEČNĚ VÁS VÍTÁME HAŤA, PAŤA, UŽ V TOM ZASE LÍTÁME

Od rána do noci, už nám není pomoci. Tedy minimálně nám není pomoci od Vlády Kopýtek. Napřed zlikvidovala naši ekonomiku, pak nás po uši zadlužila a teď nás jde zase promořit. Určitě jsou někde na světě civilizované země, kde vláda pracuje pro svoje občany, ale Česká republika 2020 to rozhodně není. 


Všichni jsme věděli, že vláda Andreje Babiše a Miloše Zemana od začátku pouze surfuje na vlně nezaslouženého ekonomického blahobytu a dokud jak se říká „nešlo o život“, mohli jsme pouze smutnit nad promarněnou příležitostí k modernizaci země. Tahle idyla ale skončila na jaře tohoto roku. Teď už o život totiž jde. Kopýtka jsou jako rozbité hodiny, které také dvakrát za den ukazují správný čas. I vláda občas udělá správný krok. Jenže na to naprosto nejde v otázce osobního zdraví spoléhat. Pojďme si tedy připomenout pět oblastí, ve kterých se může odpovědně chovat každý z nás a které mohou o našem zdraví rozhodnout. V rozporu s tvrzením v první větě, je nám totiž pomoci, pouze je to jako obvykle celé na nás.

Osobní hygiena je úplně základním předpokladem zdraví, kovid nekovid. Moderní medicínu na to poprvé v roce 1847 upozornil maďarský lékař Ignác Filip Semmelweis. Formuloval zásady antisepse a vysloužil si přezdívku „Zachránce matek“. Tento objev ho nakonec křivolakou cestou dovedl až do vídeňského blázince, kde ho během dvou týdnů zřejmě utýrali tamní zřízenci. Časy se nepochybně změnily, a tak jiného Maďara pan ministr Adam Vojtěch pouze poslal domů, protože ho pořád otravoval nějakými fakty. Nicméně, dotyčný žije. Halelůja. Vy si ale ruce myjte a to 20 až 30 vteřin. Dobrá metoda je zazpívat si u toho písničku „Happy Birthday to you…“ dvakrát. Noste s sebou desinfekční prostředky s alespoň 60% alkoholu, já mám všude navíc jednorázové rukavice. Ty totiž podporují další dobrou věc a tou je nedotýkat se hlavy. Tedy vlastní hlavy. Očí, úst, tváře… Děláme to instinktivně všichni mnohokrát za den. Čisté ruce pomohou, ruce v rukavicích také, protože je to nepříjemné a tak to nedělám. Nejlepší je se obličeje vůbec nedotýkat. Pozorujte svoje zdraví, měřte si teplotu. Další úplná banalita. Nebuďte „hrdiny“ berte to vážně když už ne kvůli sobě, tak kvůli ostatním. Jo, a ještě k tomu mytí rukou, je úplně jedno, jestli si je myjete teplou nebo studenou vodou. Důležitá je správná technika, a používat mýdlo. Ideální je ruce utřít do papírového ručníku, který vyhodíte.

Čistý byt je další důležitou zbraní správného kovidobijce. Pochopitelně, každý dům a byt je jiný, ale všechny obsahují místa a povrchy s vysokou frekvencí dotyků a na ta se musíte zaměřit. Nejdříve taková místa umyjte běžným způsobem, vaším normálním prostředkem. Potom použijte desinfekční prostředek s obsahem 70% alkoholu. Pozor, recepty našich babiček jako ocet a další „přírodní desinfekce“ nefungují. Desinfekční prostředky se používají často jinak než běžné čistící prostředky. Často je musíte nechat na povrchu působit několik minut. Čtěte návody. 

Jo, co s mobilem? Jak nejsem příznivec obalů na mobily, tak teď bych tomu dal šanci. Asi nejlepší řešení je průhledný uzavíratelný obal původně určený pro pobyt u vody, který můžete bez problémů odpovídajícím způsobem desinfikovat. Velkou výhodou nás Čechů je, že jsme zvyklí se doma přezouvat. Pokud mohu doporučit, zkuste se po příchodu domů také osprchovat a převléci. Hujeři si mohou i přeprat to, v čem právě domů dorazili.

Praní prádla je ale trochu neprobádané území, protože momentálně přesně nevíme, jak dlouho se virus udrží, v jakém prostředí. Víme, že na látce přežije významně méně než na hladkých, lesklých, neporézních površích. Tam může fungovat až několik dní. Jenže naše volnočasové oblečení, ve kterém bůhví proč národ převážně chodí, takových povrchů skýtá fakt hodně. Zipy, druky, reflexní plošky, funkční povrchy, batohy, ledvinky. Takže, rozhodně zuřivě nerozklepávejte prádlo, než ho dáte do pračky. Pokud na něm sedí nějaký zlý virus, zbytečně se s ním takto setkáte zblízka. Používejte nejvyšší možnou teplotu jak v pračce, tak v sušičce. Ano, pokud můžete, dejte prádlo do sušičky. Průběžně si při praní myjte ruce. Přemýšlejte o tom, že nahradíte koš na špinavé prádlo jednorázovým igelitovým pytlem, který po každé várce zlikvidujete, nebo jím alespoň koš vyložte. Pokud chodíte do laundromatu, zvažte jiné řešení. Pokud to nejde, připravte si prádlo doma, ne až v prádelně. Zkuste tam jít mimo špičku. Určitě tam použijte jednorázové rukavice. Počkejte venku a prádlo jenom naházejte do tašky a složte si ho až doma. Pak se celí vydrhněte včetně té tašky, ve které jste si čisté prádlo právě přinesli.


Příprava jídla a jeho nákupy byly na jaře předmětem mnoha jůtubových instruktážních videí. Neuděláte pochopitelně chybu, když nákup od Rohlíku necháte kurýra položit jen před vaše dveře. Chráníte jeho i sebe. Při vybalování nákupu si klidně vezměte zase ty gumové rukavice. Zboží je často baleno ve více vrstvách obalů, vybalte jich co nejvíc a obaly vyhoďte do koše s víkem. Věnujte zvýšenou péči nebaleným produktům, typicky ovoci, které omyjte skutečně důkladně pod tekoucí vodou. Hygieně kuchyně se celkově věnujte o trochu více než obvykle.

Roušky a eroušky jsou posledním bodem naší privátní války s kovidem. Bylo o tom napsáno už tolik, že se mi skoro zdá, že každý myslící tvor už ví, že oboje má smysl jak pro vás, tak pro vaše okolí. Takže vás na závěr prosím. Pojďme všichni rouškařit. Jak fyzicky, tak virtuálně. Je to skutečně to nejmenší a zároveň i nejúčinnější. Nebojte se roušky a respirátory hrdě a správně nosit. Nebojte se šikanovat okolí a jejich nošení vynucovat. Za ten občasný úšklebek to definitivně stojí.


(původně zveřejněno 25. 9. 2020 na webu Neovlivni.cz)

Comentarios


bottom of page