top of page

Ve vatě #9 - V mládí buďte líní. Taková strategie vydělala i Buffettovi


Warren Buffett se vsadil s manažerem hedgeového fondu Tedem Seidesem o milion dolarů, kdo za 10 let víc zhodnotí peníze. Zatímco Buffett investoval pasivně, Seides své portfolio spravoval aktivně. A Buffett drtivě vyhrál.


Tahle investiční anekdota krásně ilustruje jednu zásadní věc. Aktivními investicemi je téměř nemožné ve zhodnocení předehnat index. Tedy že pasivním investování do indexového fondu v dlouhodobém horizontu vyděláte víc než aktivní strategií.


Zatímco aktivní investor si mezi firmami a investičními tituly vybírá své favority, kterým věří a postupuje podle předem stanovené strategie, pasivní investor věří především trhu jako celku a spoléhá se na to, že trh jako takový dlouhodobě poroste. Proč tedy všichni neinvestujeme jenom pasivně? No protože všichni dobře víme, že trhy nejdou pořád jen nahoru. Občas se propadnou, a skoro vždy je to propad drastický.


Jak tedy poskládat svoji ideální investiční strategii? Jak namíchat ten správný mix aktivního a pasivního investování? O tom jsme se bavili v nové epizodě podcastu Ve vatě. Tak si ho běžte pustit na Spotify, Apple Podcasts nebo na webu Seznam Zpráv. A užijte si klidný konec týdne. Váš r. :)

Comentários


bottom of page