top of page

Ve vatě #7 - Češi hnijí ve starodávných fondech s nesmyslnými poplatky


Češi pochopili, že spoléhat v penzi jen na stát je risk. Ale miliony si spoří nevýhodně. Každý, kdo je v produktivním věku a zůstává v těchhle starodávných fondech, tím na sobě páchá ekonomický zločin.


Největší procento Čechů (skoro tři miliony lidí) si na penzi šetří v tzv. transformovaných fondech, kam svoje úspory přesunuli po zrušení starého penzijního připojištění. Tenhle produkt není v zásadě nijak špatný, ale není určen pro všechny, primárně pro ty, kdo do důchodu už nemají daleko.


Druhou variantou je pak doplňkové penzijní spoření. Tuhle možnost využívá okolo 1,3 milionu Čechů. Tady si každý může zvolit svoji strategii podle míry rizika a výše výnosu. Můžete si vybrat konzervativní, vyváženou nebo dynamickou strategii. Proti fondům ale pak mluví až perverzně vysoké poplatky.


Co tedy s tím? Pro koho jsou jaké strategie u DPS? Vyplatí se ze starého „penzijka“ vystoupit, i když klient přijde o státní příspěvky? Co o svém fondu na jeho webu nezjistíte? A do čeho bych doporučil investovat já, aby si člověk efektivně spořil na stáří?


Celou epizodu si můžete pustit na Spotify, Apple Podcasts nebo přímo na webu Seznam Zpráv. Tak příjemný poslech. Váš r. :)

Comments


bottom of page