top of page

Poslední výběr z tvorby Radovana Vávry


Před deseti lety, počátkem roku 2013 u nás vládly standardní politické strany. Pravicová vláda byla mimořádně nepopulární, ale nesmetli ji voliči, ale Miloš Zeman. Ten po pádu Petra Nečase odmítl jmenovat demokratickou 101 a místo toho začal s Hradní partou, prostřednictvím nastrčeného premiéra Rusnoka, vládnout sám.



























V roce 2014 usedl do vlády Andrej Babiš a začaly se dít věci. Stát byl včleněn do Holdingu. Protože jsem Zemana i Babiše dlouhá léta osobně dobře znal a věděl, co mají v plánu, rozhodl jsem se destrukci státu v jejich podání čelit tím, že jsem vstoupil do aktivní politiky a stal se členem TOP09. Začal jsem aktivně vystupovat ve veřejném prostoru s kritikou Babiše i Zemana a aktivně pracoval jako člen strany. Díky tomu jsem získal stranickou nominaci na kandidaturu do Senátu na Praze 1. Tehdy se ale už začala rodit spolupráce demokratických stran, která vyústila v projekt Spolu a v mém volebním obvodu byla jako společná kandidátka navržena Mirka Němcová. Byl mi v rámci spolupráce nabídnut jiný obvod, což jsem s díkem odmítl a s gustem se začal podílet na Mirčině kampani. Měl jsem tak možnost ji důkladně osobně poznat a jsem za její postup do Senátu upřímně rád. Po vítězství v posledních sněmovních volbách mne pak strana nominovala na místo člena dozorčí rady ČEZ, které jsem však vzhledem ke zdravotním obtížím nemohl zaujmout. Přesto považuji svoje členství v Topce a svoje politické působení za úspěšné. Když se podívám na naši zemi v průběhu posledních deseti let, nikdy neměly demokratické síly takhle navrch. Máme prezidenta, parlament, Prahu… A pomalu se zbavujeme otřesného politického odkazu Andreje Babiše. Já tím svůj politický mandát považuji za splněný a letos svoje členství v TOP09 pokojně, láskyplně a důstojně ukončím.


Se stejnou motivací jsem přistupoval ke vzdělávání veřejnosti v otázce investování. Za kovidu jsem seděl zavřený doma a říkal kamarádům a známým, jak ochránit jejich majetky. Natáčel jsem jednoduchá denní minutová videa, kde jsem radil lidem v konkrétních věcech. Možná podobný kanál v češtině existoval už tehdy, já to jenom nevím. Nicméně mediální pozornost se v této oblasti za poslední léta dramaticky otočila mým směrem. Celou tu dobu opakuji jednoduchou mantru: Investovat musí každý, pravidelně každý měsíc. Čím dříve začneme, tím dříve osobní finanční svobody dosáhneme. Pro běžného investora je nejlepší pasivní fond, který sleduje index S&P500. Fakt jednoduché. K mé velké radosti začaly během poslední doby vznikat nové mediální projekty, které se na oblast investic soustřeďují. Posluchač dnes nemá problém takový obsah v češtině najít. Proto jsem se rozhodl své veřejné vystupování v této oblasti zastavit.


Jak v oblasti politiky, tak v oblasti investiční výchovy mám splněno. Pochopitelně si nemyslím, že dnešní stav je ideální, jak v politice tak v investiční kompetenci, ale spíše jde o to, že nechci být konkurentem těm, kteří některou z těchto domén mají jako svůj exkluzivní životní a komerční prostor. Nechci nikomu brát diváky, lajky, voliče.


Stejně, jako jsem den před listopadem 89 nechtěl do veřejného života vstoupit a hned jak to šlo, v roce 90 z něj zase vystoupil, tak i teď se zadostiučiněním a uspokojením končím svůj projekt „Ten Vávra“.


Moc děkuju za mimořádnou přízeň, které se mi od vás dostalo a přeju všem, aby se vaše politické a investiční cíle také splnily.


Srdečně, Radovan J

:)


Comments


bottom of page